МІНІ-МУЗЕЙ ПАПЕРУ

Останнім часом у дитячих садках та школах набуває популярності створення міні-музеїв. Розпочинати варто з найпростішого – оформити куточок, присвячений певному предмету (у нашому випадку – паперу). Важливо залучати дітей до поповнення музею експонатами, заохочувати пристрасть до колекціонування, що розвиває допитливість, розширює світогляд, формує культурне та інтелектуальне коло інтересів дитини. Невдовзі вони зможуть спробувати себе в ролі екскурсовода, що значно покращить їхні комунікативні та ораторські навички, вирішить безліч пізнавальних завдань. А головне, що відрізняє міні-музей від звичайного – це його інтерактивність. Кожний експонат тут можна взяти у руки, роздивитися, проводити з ним певні маніпуляції, адже дитина пізнає цей світ переважно за допомогою тактильних відчуттів, особливо у ранньому дитинстві.

Будь-який міні-музей створюється на основі таких принципів:

– наочність;

– доступність;

– динамічність;

– змістовність;

– послідовність ознайомлення з експонатами;

– гуманізм (експонати повинні викликати дбайливе ставлення до речей та інтерес до їх творців);

– активність дітей у засвоєнні матеріалу;

– рухливість об’єктів.

Як оформити міні-музей паперу? Для цього слід взяти папку-швидкозшивач і поступово наповнювати її різноманітними видами паперу, де буде зазначена його назва і стисла характеристика (друкарський, альбомний, картон, калька, гофрований, обгортковий, пергаментний і т. д.). Досліджуючи різні види паперу на практиці, діти швидше оволодіють знаннями про його властивості (тонкий, цупкий, мнеться, рветься, розмокає у воді і т. д.). Окремий розділ такої папки варто присвятити історії створення паперу, процесу його виготовлення, зібрати цікавинки про папір. Зробити це можуть і самі діти, виконуючи творчі завдання пошукового характеру.

При міні-музеї можна організувати творчу майстерню, де талановиті діти зможуть проявити себе у художньому конструюванні та моделюванні, познайомляться з техніками орігамі, кусудама, квіллінг, пап’є-маше та іншими видами паперопластики.

Але найголовніше, що діти осягнуть значення паперу в житті людини, зрозуміють необхідність його економного і вдумливого використання.

І насамкінець пропонуємо вам декілька цікавих фактів про папір, які ви можете використати під час оформлення свого міні-музею.

Майже 2000 років тому китаєць Цай Лунь винайшов папір, використавши для його виготовлення деревину. Перший папір був зроблений з тутового дерева. Сьогодні різні види паперу виготовляють з різних порід, а найбільше – з хвойних.

Виявляється, оси вміють виготовляти папір. Вони пережовують деревину, отриману масу висушують і використовують у будівництві своїх осель.

Як ви гадаєте, у скільки разів можна скласти один аркуш паперу? Спробуйте! Ось побачите: більше, як у 7 разів, у вас точно не вийде! Причому незалежно від розміру аркуша.

У лагуні Венеції щороку виростає 500 тисяч тонн водоростей. Довго місцеві мешканці не знали, що з ними робити. Одна фірма придумала спосіб позбутися набридливих водоростей – із них почали виготовляти папір. Він цупкіший за звичайний і придатний для друку листівок, які мають попит у туристів.

В Індії, де вирощують чай, довго шукали, з чого б виготовляти одноразові пакетики для чаю. Після багатьох спроб індійці нарешті з’ясували: найпридатніші для виготовлення такого паперу коноплі.

Раніше люди уміли виготовляти папір лише сіро-коричневого кольору, і через це ті, хто багато читав, швидко псували зір. Лише 200 років тому було відкрито хлор – хімічну речовину, яку стали використовувати для відбілювання паперу.

Американець за рік витрачає 300 кг паперу, африканець – менше 1 кг, українець – приблизно 25 кг. Чи можна зменшити цю кількість? Як? Що можете для цього зробити саме ВИ і ваша родина?

Сподіваємося, допитливі батьки та вчителі продовжать збирати цікавинки у заданому векторі.

Вдалої розбудови музею та  колекціонування!

Катерина ТВЕРЕЗОВСЬКА

Post Author: Dzvinochok

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *